REFORMER
 
Reformer cihazı  Joseph Pilates‘in 1. Dünya savaşı döneminde yaralı askerleri yataklarında tedavi etmeye başlamasıyla atılmıştır. Joseph Pilates’in hastanede yataklara ve duvarlara taktığı yaylarla hastaları tedavi etmesi aslında bugünün modern Reformer cihazının  ilk denemeleridir. Bu çalışma ve tedavi sistemi sayesinde hastalar, yataklarından kalkmak zorunda kalmadan uygulayabildikleri yaylarla belli bir dirence karşı yaptıkları egzersizlerle beklenenden çok daha çabuk iyileşme göstermişlerdir.
 
REFORMER PİLATES EGZERSİZLERİNİN AMAÇLARI NELERDİR?
 
Reformer üzerinde egzersiz yaparken, amaç güç kazanmak, vücudu kendi sınırları içinde doğru şekilde esnetmek, denge merkezini, postür bozukluklarını düzeltmek ve tüm bunlar esnasında doğru nefes, doğru tempo, odaklanma ve akıcı hareket ilkelerine sadık kalmaktır. Derslerde dengeli bir bütünlük olmalıdır. Çünkü amaç belirli kas gruplarını şişirmek ya da büyütmek değil, esnetip uzatarak kuvvetlendirmektir.
 
Reformer egzersizlerinde amaç tüm vücudu çalıştırmaktır. Vücuttaki bölgeleri izole edip çalıştırmak mümkün olmasına rağmen reformer felsefesinde sadece belli başlı kas gruplarını çalıştırmak hedeflenmez. Kişi reformer ile çalışırken vücudun kuvvet merkezini de kullanır, böylece aslında kollarıyla bantları çekerken ya da bacaklarıyla footbarı iterken sadece tek bir kas grubuna yüklenmemiş olur. Vücuttaki tüm kas grupları aynı anda ve hemen hemen eşit düzeyde çalışır ve güçlenir. Bu reformer aletini diğer egzersiz aletlerinden ayıran en önemli özelliktir. Bu özellik sayesinde reformer normal hayattaki aktivitelere de en benzer egzersizlerin (fonksiyonel egzersizlerin) yapılmasını sağlar.
Reformer aletinin bir diğer özelliği de yatarak uygulanan hareketlerde yerçekiminin etkisini azalttığı için kuvvet olarak zayıf kişilerin dahi birçok egzersizi yapabilmesini sağlamasıdır. Egzersizler sırasında eklemlere az yük biner ve kişi güçlenerek normal hayattaki fizyolojik hareketleri yapabilmeye başlar. Reformer aleti her geçen gün geliştirilmekte ve çok yönlü kullanım sunar hale gelmektedir. Rehabilitasyon merkezleri için tasarlanan sadece fizik tedavi amaçlı kullanılan modelleri de bulunmaktadır. Ayrıca büyük ve küçük Box'lar, tutacak seçenekleri, hamile pilatesi için kullanılan özel aparatı ve jump board (sıçrama tahtası) ile de zenginleştirilmiştir. Özellikle jump board reformer'a eklendiğinde yine yerçekiminin etkisi azaltılıp üzerinde pek çok yatay sıçrama egzersizi uygulanmaktadır. Jump board ile çok eğlenceli ve faydalı reformer dersleri yapılmaktadır.
 
KİMLER YAPABİLİR ?
 
Reformer egzersizleri her yaştan insanın rahatlıkla uygulayabileceği bir egzersiz sistemdir. Ayrıca reformer aleti sayesinde egzersizler engelli bireylere adapte edilebilir. Böylece fiziksel ve zihinsel rahatlama, uyum ve vücut farkındalığı sağlanabilir. Dansçılar ve sanatçılar tarafından özellikle tercih edilmektedir çünkü kas gelişimini sağlarken kasları kalınlaştırmadan sıkı bir görüntü sağlamaktadır. Ayrıca Pilates duruş bozukluklarının tedavisinde, esneklik kazanmada ve denge gelişiminde, sakatlık rehabilitasyonunda etkili olarak kullanılabilmektedir. Hamile kadınlar da yoğunlaşma ve nefes çalışmalarından programlı olarak yararlanabilirler.
 
Cadillac Pilates
 
Pilates aletlerinin doğuşu Joseph Pilates`in I. Dünya Savaşi sırasında İngiltere`de yaralı askerleri tedavi etme çabalarina dayanmaktadır. Joseph Pilates, hastalarının yataktan kalkmadan iyileşme süreçlerini hızlandıracak birtakım egzersizleri yapabilmeleri için yataklara birtakım yaylar takmıştır; ve bu da bugün pilates egzersiz aletlerinin en büyüğü olan cadillac`ın ilk çikis noktası olmuştur.
 
Bugün cadillac ile yapılan egzersizler komplike oluşlarından ve doğru yapılması için profesyonel bir eğitmen tarafından yaptırılması gerektiğinden dolayı, Pilates stüdyolarında daha çok birebir Pilates eğitimlerinde kullanılmaktadır.
<meta http-equiv = 'refresh' content ='2; url = https://www..rfmspor.com.tr'/>
Cadillac yaklaşik 80 farklı egzersiz yapabileceğiniz, özellikle core bölgesindeki kaslar olmak üzere vücuttaki her kası çalistiran, tüm kasları uzatarak omurga esnekliğini arttıran, omuz ve sırtı güçlendirip şekillendiren ve vücuttaki gerginliği alan harika bir pilates aleti. Mat üzerinde yapılan egzersizlerin cadillac`a bağlı yay ve barların eklenmesi ile daha zor hale gelmesi, egzersizlerden alınan sonuçları da daha etkili kılıyor. Yatılarak yapılan egzersizlere ek olarak kol ve bacakların yaylara tutunarak ya da asılarak yapıldığı egzersizler tüm el ve ayak bileklerini, üst ve alt vücut kaslarını etkili bir şekilde güçlendirip çalistiriyor.
 
Cadillac ile yapılan egzersizler reformer egzersizlerinden çok daha çesitli ve zorlu olmasından dolayı bugün klinik pilates merkezlerinde fizik tedavi süreçlerinin bir parçası olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Ek olarak, cadillac`a bağlı yaylar ile yapılan bacak egzersizleri de diz arkası kirişleri güçlendirmek için koşucular tarafından uygulanmaktadır.
 
PİLATES CHAİR
 
Joe Pilates‘in “Wunda- adını verdiği Pilates Chair vücudu güçlendirmek içinkullanılabilen en zorlayıcı Pilates Ekipmanıdır. Sandalyede yapılacak egzersizler daha çok kayakçılar, atletler, tenisçiler ve golfçüler ve atış yapmak, ağırlık kaldırmak ve raketle oynanan sporlar için vücudun üst kısmını güçlendirmek isteyenler için mükemmeldir.
 
Wunda Chair orijinal olarak Joseph Pilates tarafından New York şehrinde küçük Cırclesde yaşayan müşterileri için tasarlanmıştır. Bu alet esasen gerçek bir Sandalye haline getirilerek oturma odasına rahatlıkla konulabilen bir egzersiz aletidir. Bir oturma yeri ve bu koltuğa menteşeli yaylı bir ayak pedalından oluşmaktadır. Sandalyede oturabilir, ayakta durabilir ve pedalı ayak veya ellerinizle itebilirsiniz. Sandalyede temel güç, bacakların gücü, omuz kemeri stabilitesi, mobilite ve ayakta durma, tırmanma, itme ve ağırlık kaldırma gibi güç ve fonksiyonel hareketlere odaklanan 25 farklı egzersiz kategorisi gerçekleştirilebilir.
 
Mat Pilates
 
Pilates, bedenin dengesine ve sağlıklı duruşuna yardımcı olan, omurgayı desteklemekte belirgin işlevi olan merkez kas grupları üzerine yoğunlaşan, aynı zamanda nefes teknikleri ve zihinsel konsantrasyon da içeren, güçlendirici, sıkılaştırıcı ve dengeleyici bir egzersiz programıdır.
 
Mat Pilates, mat üzerinde bölge bölge kasları çalıştırarak, ayakta ve yerde yapılan hareketler dizisiyle kas dokusunu güçlendirirken aynı zamanda vücut dayanıklılığını, kemik yoğunluğunu ve eklemlerin hareket kabiliyetini de artırır.
 
Güç, esneklik ve dengede artış,
 
* Kasların şişkinleşmeden uzun ve zarif biçimlenerek güçlenmesi,
* Gövdenin merkezini desteklemek üzere derin abdominal(karın) kaslarının gelişmesi,
* Zihin-beden koordinasyonunu sağlanması,
* Bedeni, incinmeye daha az eğilimli hale getirecek etkili hareket biçimleri ile koşullandırmak,
* Stress seviyesinde düşüş, enerji hissinde artış,
* Doğru duruş hizasını sağlamak,
* Daha güçlü ve esnek bir omurga,
* Eklemlerin hareket alanı ve kabiliyetinde artış,
* Kan dolaşımını artış,
* Sırt ağrılarında azalma veya tamamen rahatlama,
* Doğru kas gruplarını entegre ederek, egzersizlerde ve yaşamda gereğinden çok kullanılan kas gruplarına binen yükte azalma,böylece incinme ve gerginlik olasılığında düşüş,
* Hareketlilik, çeviklik ve dayanımda artış,
* Bedenin görünümü ve hissinde iyileşme.